Yazılar

EYLÜL AYI AVCIL YAPI İLE OLAN MAHKEMEMİZ HK. BİLGİLENDİRME

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNİN FESİH EDİLMESİ DAVASI İLE İLGİLİ GÖRÜLEN MAHKEME DURUŞMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Ortaklarımız
Şirketimizin fesih davası açmasından önce Avcıl Yapı tarafından 2020 yılında ve sonrasında bize açılmış olan 7 adet davasının 3’ünü kaybetmiştir. Açtıkları diğer 4 dava devam etmektedir.
Müteahhit AVCIL YAPI’nın dayanaktan yoksun ardı ardına bizi yıldırmak, tehdit etmek amacıyla peşpeşe açtığı 7 davadan sonra, sözleşmeye ve teknik şartnameye aykırı işler yapması ve kalan sürede inşaatı bitiremeyeceğinin mahkeme kararı ile tespit edilmesi üzerine Misaş A.Ş.’nin 2021 Şubat ayında yapılan genel kurul toplantısında hazirun tarafından sözleşmenin feshedilmesine karar verilmiştir. Bunun üzerine biz de açtıkları bu 7 davaya karşılık tek bir dava açarak 15.02.2021 tarihinde fesih davası müracaatı yaptık. Başvurumuza istinaden mahkeme lehimize olan iki adet ara karar vermiş ve inşaatı da durdurmuştur. Davanın ilk ön inceleme ana duruşması ise 23.09.2021 tarihinde saat 09.30’ta yapılmaya başlanmış ve saat 10.00’da sona ermiştir.
Mahkeme müracaatımızın içeriğiyle ilgili olarak yerinde keşif yapmak amacıyla 22.10.2021 tarihinde 2 inşaat mühendisi, 1 mimar, bir muhasebeci ve bir eksper toplam 5 kişilik heyet ile birlikte güvenlik tedbirleri de alarak yerinde keşif yapacaktır.
Bu beş kişilik bilirkişi heyetiyle, yapılmış olan inşaatın maliyetini ve bizi uğrattıkları zararlar ile alacaklarımızı tespit edecekler. AVM’yi kiraya vermek için AVM’nin içerisinde yıktıkları 62 dükkanın yeniden yapılması masrafı, AVM için aldıkları kiranın geri iadesi, günü geçmiş elektrik ve vergi borçları ile yaptıkları kusurlu işlerin tespiti yapılacak ve mahkeme buna göre 25.11.2021’de saat:10.00’da ikinci duruşmamızı yapacaktır. Buna göre mahkeme devam edecektir. İleride yapılacak duruşmalarla ilgili yeniden sizleri bilgilendireceğiz. Biz yılmadan, korkmadan hakkımızı adalet ve kanun çerçevesinde sonuna kadar arayacak, sizlerin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Dua eder, dua bekleriz.
MÜTEAHHİT AVCIL YAPI’NIN YETKİLİSİ İBRAHİM AVCIL’IN YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SAMİ DEMİRBAĞ’I ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS KASTIYLA GÖRÜLEN MAHKEME DURUŞMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Değerli Ortaklarımız,
Müteahhit İbrahim AVCIL 16 Nisan 2021 günü, inşaat alanında taşeronlarla istişare etmekte olan Sami DEMİRBAĞ’ı öldürme kastıyla silahlı saldırıda bulunmuştu. Yönetim Kurulu üyemiz Sami DEMİRBAĞ’ın vücuduna bu saldırı sonrasında 5 adet mermi isabet etmiş, bir mermi ise iç cebindeki cep seccadesini delip geçmiştir. Bu mermilerin 2 tanesi sağ üst kol kısmına isabet etmiş ve sağ el parmaklarını kontrol eden median sinirleri ağır şiddette hasar görmüştür. Sağ bacağına ve sağ baldırına 2 adet isabet eden mermiler ise sağ ayağın tabanında işlevsel olan siyatik sinirlere zarar vermiştir. Sol bacağına isabet eden mermi ise femur kemiğini kırarak parçalamıştır. Almış olduğu bu hasarlar sebebiyle 3 ay bakıma muhtaç olarak yatakta kalmıştır. Bu üç ayın sonrasında ise öncelikle sizlerden ve sevenlerden almış olduğu dualar ve fizik tedavi ile yoğun çaba sarf ettikten sonra ancak yürümeye başlayabilmiştir. Geçen 5 aylık sürede fizik tedavi almış ve almaya devam etmektedir. Sağ el parmaklarında hala sinir zedelenmesine bağlı olarak hareket kısıtlılığı ve uyuşukluk devam etmektedir. Yine sağ ayağında da sinir zedelenmesi sebebiyle uyuşukluk devam ettiğinden aksaklık kalmıştır. Geçip geçmeyeceği hususunda ancak olaydan 1 yıl sonra doktorlar net bir şey söyleyebileceklerini ve kat’i rapor verilebileceğini belirtmişlerdir. Vücudunda kalan 3 mermiden birisi ameliyatla alınmış olup, 2 adet mermi hala vücudundadır.
Olayla ilgili Elazığ 3. Ağır ceza mahkemesinde kasten adam öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla görülmekte olan mahkememizin ilk duruşması 20.09.2021 günü saat:09.15’te başlamış ve 12.30’da sona ermiştir. Mahkeme sanıkları ve tanıkları dinledikten sonra olayın gerçekleşme şeklini ve olay yerinin detaylı incelemesi ve değerlendirilmesi amacıyla 20 Ekim 2021 günü olay yerinde keşif yapma kararı vermiştir. Sanık İbrahim AVCIL’ın tutukluk halinin devam etmesine karar verilmiş ve keşif yapıldıktan sonra ikinci duruşmanın 20 Kasım 2021 tarihinde saat:10.00’da yapılmasına karar vermiştir. Karşı taraftan olayla ilgili tarafımıza hiçbir nedamet, özür ve pişmanlık bildirimi yapılmamıştır. Aksine mahkeme günü 100 – 150 civarında adamla adliyeye gelip kışkırtıcı hareketlerde bulunarak bizi yıldırmaya, korkutmaya devam etmektedirler. Konunun salon dışındaki güvenlik kollarınca mahkeme hakim heyetine bildirilmesiyle heyet Başkanı hakim saat 11.30 civarlarında kalabalığın adliye binası dışına çıkarılması talimatını vermiştir. Kolluk ekipleri mahkeme salonunun bulunduğu katı boşaltarak tedbir almıştır. Bu hususla ilgili de ikinci mahkemeden sonra sizleri bilgilendireceğiz.
Her iki mahkememizle ilgili de hakkın ve adaletin yerini bulması için sizlerden dua bekleriz.