Yazılar

ORTAKLARIMIZA EYLÜL AYI HK. BİLGİLENDİRME

Çok değerli ortaklarım,

2021 yılı Eylül ayı ikinci haftası itibariyle sizlere bugünkü geldiğimiz durumu ilk ağızdan ve her zaman olduğu gibi yazılı olarak haberdar etmek istiyorum.

2021 Eylül ayında yani bu ay Avcıl yapı ile ilgili 3 tane mahkeme duruşmamız var. Bunlardan önemli olanlardan biri fesih davası ile ilgili diğeri ise oğlum ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan Sami Demirbağ’ın İbrahim Avcıl tarafından silahla kasten adam öldürmeye tam teşebbüs edilmesi ilgili olan davalardır. 20 ve 23 Eylül’de ilk duruşmalar yapılacak. Duruşma sonrası sizleri yazılı olarak tekrar bilgilendireceğim.

Fesih davasında daha önce 3 ayrı ara karar verilmişti. Üçü de şirketimizin haklılığına dayanan ve gereğinin yapıldığı kararlardı. Şimdi ana konular ile ilgili duruşmalar devam edecek. Allah (c.c.) haklı olanın yardımcısıdır. İnşaAllah Allah yardımcımız olsun. Amin.

Bugünkü merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz bana da telefon ile sorulan konularla ilgili bilgilerin cevaplarını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz,

1. Avcıl yapının bize açmış olduğu 7 davadan birisi sözleşmenin bitiş süresine ek olarak 4 yıl yetmemiş gibi 18 ay daha uzatma alma davasıdır. Diğeri de Nihat DEMİRBAĞ veya görevlendirdiği kimseler inşaata girmesin denetlemesin diye açtığı davadır. Bunun dışında da eksik ve hatalı işlerini, kusurlarını kabul etmediği itiraz ve şikayet davaları ile sözleşmenin bazı maddelerini değiştirmek için açtığı davalardır. Bildiğiniz gibi sözleşmeden cayan ve kusurlu olan taraf 5 Milyon TL ceza ödeyecektir. Bu sebeple işi geciktirerek ve teknik şartnameye aykırı işler yaparak bizi usandırmaya ve caydırmaya çalıştılar. Biz de bu oyuna gelmeyerek haklı sebeplerle fesih davası açtık. İnşaAllah kazanacağız.

2. Bizim yerimizi 115 daireyi 2 yılda teslim etmesi gerekirken 4 yılda sadece kaba inşaatı bile bitiremedi. Ayrıca art niyetli olarak geciktirdiği, Misland’a ve özellikle AVM’ye yani malımıza çökmek istediği, bankalara büyük meblağlarda borçlu olduğu, bilançolarını ve mali verilerini 3 yıldır gizlemesi bizimle paylaşmaması bizi şüpheye düşürdü. Bu nedenle de bu yıl ocak ayındaki genel kurulda karar alarak, daha önce yaptırdığımız mahkeme tespitleriyle sözleşmeye ve şartnameye uymadığı için haklı sebeplerle fesih davasını açtık.

3. Biz sözleşmeyi yaparken önce bizim yerimizi 2 yılda yapıp teslim edeceği için kat karşılığı çok avantajlı vermiştik. Proje ve teknik şartnameye uygun şekilde işi teslim ettiğin de AVM’yi de onlara verecektik. Şimdi fesih olması halinde AVM bizde kalacak ve arsayı başka müteahhide versek bize yine 100-110 daire kalacak. Yani her hâlükârda biz kazançlı olacağız. Ortaklarımız merak etmesin. Ayrıca dairelerin değeri 650 bin TL değil 850 bin TL civarında olacaktır. Kısacası fesih olursa her ortağın eline geçecek 1 hissenin değeri 1.700 TL değil %50 daha kazançlı 2.550 TL veya daha üzerinde olacaktır inşaAllah.

4. Fesih davasının en geç önümüzdeki yıl 2022’de sonuçlanmasını bekliyoruz. Fesih davasının kabul edilmesi halinde yeni bir müteahhit ile anlaşma yapılarak, kaba inşaatı biten yerlerin 18 ayda tamamlanması mümkün olabilecektir inşaAllah. 2023 yılı sonu veya 2024 yılında ana sermayelerin bir hisse bedeli 1.000 değil 2.550 TL veya üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Tahminlerimiz ve hesaplarımız bu yöndedir. İnşaAllah mahcup olmayız. Çünkü piyasalar çok dalgalı seyrediyor. Elimizde olmayan sebeplerle global kriz, pandemi v.s. gibi sebeplerle karşılaşabiliyoruz.

5. 2019 ve 2020 yılında pandemi dolayısı ile hisselerini 500 – 700 TL arasında satmak isteyen ortaklarımız vardır. Ancak biliyorsunuz hisse alan ortak yoktu. Fesih davası sonuçlanarak inşaatın tamamlanması halinde 2023 yıl sonu veya 2024 yılında hisselerinizin en az 3 kat artacağını öngörüyoruz. Sermayemiz, en çok prim yapan ve değeri her zaman artışta olan arsa ve binadır. Bunlara gelen her değer artışı sizlere yani ortaklarımıza yansıyor ve yansıyacaktır. Asla tereddüt etmenize gerek yok. Sabırla ve dua ile 2 veya 3 yıl daha bekleyeceğiz. Allah helal kazançlar nasip etsin. Acil ihtiyacı olan ortaklarımızın da Allah yardımcısı olsun. Nasipten, kısmetten fazlası olmuyor. Dualarınızı eksik etmeyin. Sizleri her zamanki gibi yazılı olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz. 07.09.2021

Daha önce 20.06.2021 tarihinde SMS ise göndermiş olduğumuz “AVCIL YAPI İLE YAŞANANLAR” başlıklı yazıyı aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz. https://www.misland.com.tr/avcil-yapi-ile-yasananlar/