Yazılar

ORTAKLARIMIZA KASIM AYINDA GERÇEKLEŞEN MAHKEMELER HK. BİLGİLENDİRME

ORTAKLARIMIZA KASIM AYINDA GERÇEKLEŞEN MAHKEMELER HK. BİLGİLENDİRME KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNİN FESİH EDİLMESİ DAVASI İLE İLGİLİ GÖRÜLEN MAHKEME DURUŞMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 Değerli Ortaklarımız Daha önce sizlere müteahhidin şirketimize açtığı 7 davaya karşılık 15.02.2021 tarihinde tek bir fesih davası tek bir dava açtığımızı bildirmiştik. Eylül ayında yapılan duruşmalarla ilgili de bilgi yazısı göndermiştik. Mahkemenin ikinci duruşması 25.11.2021 tarihinde yapılmıştır. Eylül ayında yapılan duruşmada, yapılan inşaatın maliyeti, AVM binasının içinde yıktıkları yerlerin yeniden yapımının maliyeti, AVM binasının kirası ve verdikleri diğer zararların tespiti için mahkeme 5 kişilik bir bilirkişi heyeti ile keşif yapılmasına karar vermişti. Bilirkişiler 04.11.2021 tarihinde mahkeme hakimi ile birlikte yerinde inceleme yaparak raporlarını hazırlamaları için 60 gün süre verilmiştir. Bu süreç devam etmektedir. Bu sırada daha önce mahkemenin vermiş olduğu inşaatın durdurulması ve müteahhidin işten çektirilmesine dair karar, müteahhit tarafından istinafa götürülmüştür. İstinaf mahkemesi bu kararı mahkeme harcının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle bozarak, yeniden değerleme yapılması veya gerekçeli kararla birlikte durdurma kararının verilmesi amacıyla yerel mahkemeye göndermiştir. “İstinaf mahkemesinin vermiş olduğu bu karar neticesinde yerel mahkeme davanın devamı için yaklaşık 305.000 TL dava harcı yatırılması gerektiğine hükmetmiş ve 2 haftalık süre vermiştir. Bildiğiniz gibi şirketimizin bir ticari faaliyeti bulunmamaktadır. Bu sebeple daha önce belirttiğimiz ve yine yazılı olarak sizlere sunduğumuz ödenmemiş hisselerin satın alınması hususunu sizlere hatırlatmak isteriz. Durumu olan ortaklarımızın şirketimize bu hususta yardımcı olmaları ahlaki ve vicdani sorumluluklarıdır. Bu hepimiz için önemli olan fesih davasının devam ettirilmesi için her bir hisse bedeli 1.000 TL’den olacak şekilde hisselerinizi gücünüz oranında arttırmanızı istiyoruz.” Mahkeme harcı yatırıldıktan sonra bir sonraki duruşma 2022 Şubat ayına ertelenerek mahkeme süreci devam edecektir.

MÜTEAHHİT AVCIL YAPI’NIN YETKİLİSİ İBRAHİM AVCIL’IN YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ SAMİ DEMİRBAĞ’I ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS KASTIYLA GÖRÜLEN MAHKEME DURUŞMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 Değerli Ortaklarımız, Müteahhit İbrahim AVCIL 16 Nisan 2021 günü, inşaat alanında taşeronlarla istişare etmekte olan Sami DEMİRBAĞ’ı öldürme kastıyla silahlı saldırıda bulunmuştu. Yönetim Kurulu üyemiz Sami DEMİRBAĞ’ın vücuduna bu saldırı sonrasında 5 adet mermi isabet etmişti. Bununla ilgili Eylül ayındaki bilgilendirme yazımızda genişçe yer vermiştik. 18 Kasım 2021 tarihinde yapılan duruşmada Sanık İbrahim Avcıl mahkeme salonuna dahi getirilmeden duruşmaya direk ceza evinden online ve tahliye edilmeye hazır olarak katılmıştır. Sanık İbrahim Avcıl, haksız tahrik olmadığı halde silahsız birine üstelik tüm şahitlerin mağdur Sami DEMİRBAĞ’ın hiçbir şekilde küfür, hakaret veya ses yükseltme dahi olmamasına rağmen 1 şarjör mermi boşaltmış, mağdur yerdeyken ateş etmeye devam etmiştir. Ve tüm bunlar kamera kayıtlarında da görünmesine rağmen mahkeme sanığın 7 aylık tutukluluk süresini yeterli görerek adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermiştir. Elbette daha hafif cezalarda dahi daha ağır tutukluluk sürelerine şahit olmamıza rağmen kasten adam öldürme suçuyla yargılanan sanığın böyle basit bir adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını bizler de hayretle karşıladık. Mahkeme tutuklamanın bir ön tedbir olduğunu gerekçe göstererek ortamın yatıştığı kanaatine varıp böyle bir karara varması en basit tabirle gülünçtür. Gerekli itirazlarımızı üst mahkemeye yaptık. Bir daha ki duruşma 31 Mayıs 2022 tarihine ertelenmiştir. Bu süre zarfında Sanık İbrahim AVCIL tutuksuz olarak yargılanacaktır. Yurt dışına çıkma yasağı ile birlikte hafta 2 kez imza atma şartıyla yargılamasına devam edilecektir. Her iki mahkememizle ilgili de hakkın ve adaletin yerini bulması için sizlerden dua bekleriz.

AVCIL YAPI’NIN KAÇAK VE KANUNSUZ YAPILARINI KORUYAN BELEDİYE BAŞKANI VE GÖREVLİLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATACAĞIZ.

Misland arsamızı kat karşılığı yapmak üzere sözleşme yaptığımız müteahhit Avcıl YAPI’nın hatalı ve teknik şartnameye aykırı işleri durdurulmuştu. Kendisine verilmeyen yerleri haksız ve ruhsatsız şekilde yıkmaya kalkışmış, arsamızın geri kalanında projesi olmayan yapılar yapmıştır. Durdurulan ve mühürlenen işlerde mühürleri kırarak teknik şartnameye aykırı olarak işe devam edebilmiş böylece firma istenmeyen imalatlara umarsızca devam etmiştir. Mahkeme kararı ile işi durdurma ve el çekme kararı verilmesine rağmen arsamızın içine ve belediyeye bıraktığımız yeşil alanlara ise malzeme yığmaya devam etmektedir.
AVCIL Yapının mahkeme kararlarını ve kamu kurumlarının kararını hiçe sayarak devlet tanımaz tutumu devam etmektedir. AVCIL yapı firmasının işlemleri nedeniyle açılan davalar lehimize sonuçlanmış ve verdiği zarar icraya konulmuş, sonrasında arsa sahibi firmanın yönetim kurulu üyesine karşı kasten adam öldürmeye teşebbüs suçu işlenmiş, bu haber basında yer almış, mühür kırıldığı ihbar edilmiş ancak Belediye başkanlığının hukuksuz işlemlere müdahale etmediği, pasif kaldığı görülmüştür. Belediyenin 914 paydaşın hakkını korumaması ve firmanın gerek adli suç, gerek idari suçlarını dikkate almayıp, idari suçlarına karşı hiçbir cezai işlem yapılmaması, arsamızdaki kaçak yapıların yapımını ihbara rağmen engellememiş olması, yıkım kararı olmasına rağmen bu kaçak yapıları yıkmaması bizleri çok üzmüş, gerekli hukuki girişimler yapıldığı gibi, durumu şirket ortaklarıyla paylaşmak gerekmiştir.
Belediye şikayetlerimiz sonucu para cezası vermişse de bu ceza tahsil edilmemiş, yıkım kararı uygulanmamıştır. Müteahhit Avcıl Yapı ve ortakları İbrahim, Osman, Bilal Avcıl’ın bu kararların uygulanmamasından aldıkları cesaretle kaçak yapıya devam edip, inşaatı tamamladığı ve kaçak yapıya taşındığı görülmüştür. Arsa üzerinde ve AVM binasının üzerinde hiçbir hakları olmamasına ve mahkemenin müteahhidin işlerini durdurmasına rağmen kaçak ofis yapmaya devam etmişlerdir. Bu süreçte Belediye Başkanı, Yardımcıları ve İlgili birim amirleri en az 10 defa gerek resmi evrak kayıtla gerek şahsen defalarca bilgilendirilmiş, mesaj atılmış ve aranmıştır. Ancak Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI’nın bu saldırgan kişinin ve ailesinin eylemlerine göz yumduğu görülmüş olup, bu hususta da gerekli hukuki girişimlerde bulunulmuştur.
MİSAŞ A.Ş, devletin gücüne ve adaletine sığınmış 914 paydaşımızın menfaatlerinin korunması için gerekli başvurular yapılmış ancak Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın haklı taleplerimizi yerine getirmekte pasif kaldığı, Avcıl Yapı’nın hukuka aykırı eylemlerine sessiz kaldığı görülmektedir.
MİSAŞ A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesini öldürmeye teşebbüs eden İbrahim Avcıl ve Avcıl Yapı’nın diğer ortaklarının hukuka aykırı, suç teşkil eden eylemleri karşısında 914 paydaşımızın menfaatlerini korumak için gayretle çalışıyoruz. Sizlerin menfaatini korumaya devam edeceğimizi, haksızlıklara izin vermeyeceğimizi, birlikte hareket edersek daha güçlü olup, bu haksızlıkların önüne geçebileceğimize inancımız tamdır. Gelişmelere göre paydaşlarımız bilgilendirilmeye devam edilecektir.