Yazılar

ORTAKLARIMIZA, AVCIL YAPI İLE İLGİLİ SULH ANLAŞMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAZISI

Değerli ortaklarımız,

Müteahhit Avcıl yapı ile şirketimiz Misaş arasında 2017 yılında imzaladığımız kat karşılığı inşaat sözleşmesi 19.07.2023 tarihinde mahkeme huzurunda fesih olmuştur.

Sebebiyse bildiğiniz gibi, müteahhidin bize kalacak olan 115 adet daireyi 2 yılda yapıp teslim etmesi gerekirken neredeyse 6 yıl geçmesine rağmen kaba inşaatını dahi bitirememiş olması ve yapamayacağının anlaşılmasıdır.

Aramızda yaptığımız sulh anlaşması ile Yönetim Kurulu üyesi Sami Demirbağ’ın silahla vurulması davası hariç şirketlerimiz arasındaki tüm davalardan karşılıklı olarak feragat ettik ve sulh olduk.

Mahkeme süreçlerinin, büyük davalarda en az 8-12 yıl sürdüğünü ve yerel mahkeme, istinaf, Yargıtay safhalarının her birinin en az 3-4 yıl sürdüğünü tecrübe ettik, öğrendik. Bu sebeple siz ortaklarımızın da daha fazla mağdur olmaması için herkesin hayrına olacağından sulh yolunu seçtik ve uzun uğraşlar sonucu belirlediğimiz şartlarda anlaştık.

Anlaşmamızın özeti şudur;

37.725 m² olan arsamızı ikiye bölerek 10 ve 11 no.lu parsel şeklinde ifraz edip ayırdık. 11 dönüm olan ve içerisinde Osmanlı Lokantası bulunan, inşaatın yapıldığı 11.nolu parseli Avcıl Yapı’ya yarısı takas yarısı vadeli sattık.

10 no.lu 26.617 m² olan parsel içerisindeki AVM binasıyla birlikte bizde kaldı. Bu arsamızın içinde AVM hariç 250 civarında yeni konut yapılacaktır. Bu yeni konutların proje çalışmalarını hemen başlattık. Bu konut projesinin inşaatına Avcıl Yapı’dan gelecek ödemelerle 2024 yılı mart ayında başlanacaktır. Bu konutları da temelden satışa başlayıp 3 ila 5 yıl içerisinde AVM binası da dâhil satmayı hedefliyoruz.

Ayrıca Avcıl Yapı’dan peşinat olarak takasla aldığımız 8 bağımsız bölümden oluşan dükkânların da satışını biran önce yapacağız. AVM içerisindeki 60 civarında yıkılan mağazaların da tadilatlarını yaparak, bu 250 konutu en hızlı nasıl ve ne şekilde yapacağımızın planlamasını yapacağız.

Avcıl Yapı’ya satılan arsa için %10 peşinat alınmış, bunun yarısı tapu harçları, mahkeme harçları, avukat vekâletlerine, danışmanlara ve yapılandırma masraflarına ödenmiştir. Ayrıca Avcıl yapı bize kalan borcunu iki ay ödemesiz yılbaşına kadar ödeyecektir.  Büyük ödemesi ise 31.12.2023 Aralık ayı sonundadır. 

Değerli ortaklarımız,

Avcıl Yapı’dan esas nakit alacağımız 30 Ekim ile 30 Aralık arasında gelecektir. Biz de Ekim ve aralık ayında hissesini satmak isteyen en küçük hisseli ortaklardan başlayıp 10 hisseye kadar olacak şekilde almak için bir yol bulup, karar alarak gelen satış dilekçelerine göre bu kararları uygulayacağız.

Ana düşüncemiz büyük hissedarlara belli bir dönem ödeme yapmamak veya bu ortaklarımızdan da acil ihtiyaçlı olanlara en fazla 10 hisseye kadar ödeme yapılmasıdır. Yönetim Kurulu, muhasebe ve hukukçularla böyle daha uygun olacağı hususunda mutabık kalındı.

2023 yılı içerisinde 10 hisseli ve altındaki ortaklarımızdan hissesini satmak isteyenlerin Eylül ayı içerisinde yazılı müracaatları alınarak Ekim ayında ödemeleri yapılacaktır. 2023 yılı içerisinde yapılacak ödemeler, 25.06.2022 tarihli genel kurulda alınan karar gereği bir hisse bedeli 1.500 TL olacak şekilde yapılacaktır.

10 hisse ve altında müracaat edip hisse bedelini 2024 yılı ilk yarısında almak isteyenlere ise ödemeleri 2024 yılı Şubat ayından itibaren ödenecek olup bir hisse bedeli 2.500 TL olacak şekilde ödeme yapılacaktır. 

Bu ödemelerle ilgili hepimiz için de en önemli konu Avcıl Yapı’nın ödemeleri gününde yapmasıdır.

Biliyorsunuz hiçbir ortak hissesini ucuza satmak zorunda değil. İsteyen, ihtiyacı olan, dilediği kişiye, dilediği zaman ve fiyata bir başkasına satabilir, isteyen bekler. Bekleyen ortaklarımız elbette hisselerini daha değerlenmiş şekilde alacaktır. Yani sabredip bekleyenler ortaklarımızın 3-4 yıl içerisinde bir hissesinin değerinin 7.000 TL civarında olacağını öngörüyoruz. Bu konuda şirketimizin kuruluşundan bu yana tavrı nettir. Doğru olan da adil olan da budur. Aksi halde bekleyip sabreden ortaklarımızı zarara ve haksızlığa uğratmış oluruz. Nasıl ki gerçekten ihtiyaç olduğunda ihtiyaç anında insanlar araçlarını, arsalarını değerinden ucuza satabiliyorsa şirket hisseleri aynı bu şekildedir. Herkes ihtiyacına göre kendi kararını kendi vermektedir. Bu ortaklarımızın en doğal hakkıdır. Biz de yönetim kurulu olarak kanunlar çerçevesinde yardımcı olmaya çalışmaktayız.

10 hissenin altında olup, dilekçesini 2 yıldır vermiş olup bekleyenler ile dost ortak döneminde ortak olmuş olanlara öncelik verilecektir. Bunların sayısı da hissesi de zaten azdır. Ortakların yazılı müracaatları dışında hiçbir talebi değerlendirmeyeceğimizi özellikle belirtmek isteriz. Bu sebeple lütfen müracaatlarınızı Misland’da yönetim ofislerine bizzat gelerek yazılı olarak yapın. Dilekçenizde hissenizin bedelini bu yıl 1.500 TL’den mi yoksa 2024 yılında 2.500 TL’den mi almak istediğinizi özellikle belirtiniz. Yazıyı dikkatle anlayarak okuyup kararınızı verirseniz çok hayırlı olacaktır inşaAllah. En içten saygılarımızla. 21.08.2023 MİSAŞ YÖNETİM KURULU

Bir yanıt yazın :

* Mail adresinizi girmeyi unutmayınız