Yazılar

ORTAKLARIMIZA 2021 OLAĞAN GENEL KURULU VE MAHKEME SÜREÇLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

ORTAKLARIMIZA 2021 OLAĞAN GENEL KURULU VE MAHKEME SÜREÇLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli ortaklarımız,

Her yıl kanuni olarak yapılması zorunlu olan tüm şirketlerimizin genel kurul toplantıları bu sene 25.06.2022 tarihinde gerçekleşmiştir.

Geçen yıl içerisinde internet sitemiz www.misland.com.tr adresimizde de sizlerle devam eden süreçler hakkında 3 defa yazı paylaşmış, sizleri bilgilendirmiştik.

Bildiğiniz gibi arsamızda kat karşılığı inşaat yapması için 2017 yılında anlaşmış olduğumuz Avcıl Yapı’nın sözleşme, teknik şartname ve projeye aykırı, eksik, kusurlu işleri ve inşaatın zamanında teslim edilmemesi dolayısıyla 2021 yılı Şubat ayında yapmış olduğumuz Misaş A.Ş.’nin genel kurul toplantısında sözleşmenin gerekirse feshi dahil bazı kararlar almıştık.

Müteahhidin yapıcı tekliflerimizi de umursamadan adeta bildiğini okumaya başlaması sonrası da 15 Şubat 2021’de sözleşmenin feshi için Elazığ 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtık. Mahkeme inşaatın durdurulması ve müteahhidin işten el çektirilmesine dair aldığı ara karar neticesinde de Avcıl Yapı sahibi İbrahim Avcıl inşaat alanına gelerek Yönetim Kurulu Üyemiz Sami DEMİRBAĞ’a silahla saldırarak “kasten adam öldürmeye teşebbüs” eyleminde bulunmuş ve kurşun yağmuruna tutmuştu.

14.06.2022 tarihinde yapılan son duruşmada ise “kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası almış, teşebbüs aşamasında kaldığı için ise 11 yıla düşmüş ve 1/6 oranında ilgili kanun maddelerince indirim yapılarak 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Hukuka aykırı şekilde daha 1 yıl bile olmadan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı için ise henüz tutuklaması gerçekleşmemiş, son karara karşı üst bölge mahkemesinde istinaf süreci başlamıştır. Umuyoruz ki en kısa sürede adalet hakkıyla yerini bulacak ve hak ettiği cezayı alacaktır.

İnşaatla ilgili ise Elazığ 1. Asliye mahkemesinde devam eden davamızda da resmen bilirkişilerin keyfi uygulamaları sebebiyle süreç uzamaktadır. İlk etapta bilirkişi yapılan maliyeti tam 2 katından fazla çıkarmıştır. Yapılmayan işleri yapılmış, bitmemiş ileri bitmiş gibi gösteren bilirkişi hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulunarak bir heyet tayin edilmesini istedik. Mahkeme bu yanlı olarak rapor hazırlayan ve şikâyetçi olduğumuz bilirkişiyi tekrar heyetin içerisinde görevlendirdi. Aynı bilirkişi aynı hatalı raporu hiç değiştirmeden yine mahkemeye sundu.

Bir diğer bilirkişi ise elektrik, inşaat, makine mühendisinin hazırladığı rapordan çok daha kolay bir raporu, 3 aydan fazla zamandır erteleyip, oyalayarak süreci sabote etmektedir. Bu bilirkişinin raporunu geciktirmesi sebebiyle de mahkeme Nisan ayında yapılan duruşmada bir sonraki duruşmayı 5 ay sonraya Eylül ayına attı.

Eylül ayında yapılacak duruşmanın öne alınması ve bilirkişilerin kusurları belgeleriyle ispat edilerek müteahhidin devam eden eksik ve kusurlu işleri sebebiyle, duruşmanın öne alınması ve inşaatın mahkemece durdurulması talebimizi yeniledik. Yerel mahkemenin kararını beklemekteyiz. Umuyoruz ki yerel mahkeme kararını bu yıl içerisinde verir.

Bu yıl özellikle son 2-3 ay içerisinde yargı süreci dışında müteahhitle yapılan görüşmelerden de bir netice alınamamıştır. Bu görüşmelerden de artık müteahhidin bu inşaatları yapıp bitiremeyeceğine maddi ve manevi olarak kesin kanaat getirmiş olduk. Bu sebeple sadece mahkemenin adil ve hızlı bir karar vermesini bekliyoruz. Yapı denetim firması müteahhidin kusurlarını 11 adet tespit etmiş, yazılı olarak Belediyeye bildirmiş, belediye de haziran ayı içerisinde inşaatı mühürlemiştir. Kusurların giderilmesini beklemektedir.

DİĞER ÖNEMLİ KONUMUZ, HİSSELERİMİZİN İTİBARİ DEĞERİ VE HİSSE DEVİRLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli ortaklarımız,

2021 yılı içerisinde yapılan şirket gayrimenkullerimizin yeniden değerlemesi sonucunda öz kaynaklarımız (yani borçsuz) varlıklarımızın net değeri 90 Milyon TL bir hissenin değeri de 2.400 TL olmuştur. Gerçek değeri ise SPK lisanslı ekspertiz değerleriyle 4.000 TL’nin de üzerindedir. Özellikle bilinmesini isteriz. Çünkü siz de biliyorsunuz ki ev-araç-arsa fiyatları ve değerleri sürekli yükseliyor, değeri artıyor.

Genel kurulda alınan önemli bir kararımız da şirketin sermayesinin %5’i kadar şirketin nakiti olduğunda hisselerini satmak isteyen isteyen ortaklarımız olursa, hisselerinin satın alınmasıdır. Bu vesile ile hisse devretmek isteyen veya hisse satın almak isteyen ortaklarımız bize yazılı olarak müracaat edip bu hususta daha geniş bilgi alabilirler.

Değerli ortaklarımız,

2022 yılı Haziran ayına kadar gelinen sürecin özeti kısa ve öz bu şekildedir. Gelişme ve önemli hususlar oldukça sizlerle bilgi paylaşımına devam edeceğiz. Adres ve telefon değişikliği olan ortaklarımız, web sitemizin üst menü kısmında bulunan “bilgilerimi sorgula” alanından T.C. Kimlik numaralarıyla sorgulama yaparak bilgilerini güncelleyebilirler. Veya sitenin sağ alt kısmında bulunan whatsapp simgesine tıklayarak bize yazılı olarak iletim bilgilerini iletebilirler.

Kurban bayramının başta ülkemiz olmak üzere tüm Türk ve İslam âlemine hayırlara vesile olmasını, sizlerin de bayramı huzur ve sağlık içerisinde sevdiklerinizle birlikte geçirmenizi diliyorum. Selam ve dua ile.

Bir yanıt yazın :

* Mail adresinizi girmeyi unutmayınız